SPONSOR: Range Rover

Minimalizm, harmonia, wyrafinowanie.

Evoque wyznacza nowy złoty standard

Evoque posiada DNA designu Range Rovera, z pływającym dachem, ciągłą linią boczną i nowym eleganckim trójwymiarowym grillem.

Architektura nowoczesnej harmonii. Dla lepszego komfortu miejskiego życia

Otoczenie w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Świadomie zaprojektowana przestrzeń uspokaja i wywołuje pozytywne emocje. Wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz, którzy czerpiąc z najlepszych wzorców, sięgają dziś po rozwiązania pozwalające sprostać wyzwaniom współczesnych metropolii i ich mieszkańców.

Autor: Maciej Sierpień

Jak szacuje ONZ, już 57 proc. populacji Ziemi mieszka w miastach, co daje ponad 4,5 mld osób. Liczba mieszkańców największej aglomeracji świata – Tokio – to aż 37 mln osób. Niewiele mniej ludzi żyje w Dżakarcie – 33,8 mln oraz Delhi – 33,2 mln. W Polsce, według GUS, w miastach mieszka już 60 proc. populacji, a więc ponad 22,6 mln osób. W największym – Warszawie – 1,8 mln. Jak podkreślają eksperci, liczby te będą tylko rosły. Waszyngtoński instytut Global Population Education zakłada, że do 2050 r. w miastach będzie żyło aż dwie trzecie z 9 mld mieszkańców globu.

Moc światła i zieleni

Życie w tak dynamicznie rozwijających się aglomeracjach generuje sporo wyzwań. Tym bardziej, że środowisko miejskie nie jest tym, w którym czujemy się najlepiej. Z jednej strony miasto daje pracę i możliwości rozwoju, z drugiej życie w dużych skupiskach może potęgować uczucie wyobcowania, zagubienia, a nawet stresu. Nie pomaga też fakt, że zamiast otoczyć się naturalnym krajobrazem – lasem czy wodą – wokół widzimy tylko ciągnący się kilometrami beton i szkło.

Przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego budynki to jedno – nie może być jednak mowy o nowoczesnych miastach bez zrównoważonego transportu.

Nowoczesna architektura miejska ma więc do odegrania niebagatelną rolę. Świadomie zaprojektowana pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Oddziałuje też na emocje i myśli. To stąd wziął się zyskujący na znaczeniu trend well building. Idea ta (więcej piszemy o niej w jednym z kolejnych tekstów) koncentruje się na zdrowiu, dobrym samopoczuciu psychicznym i fizycznym oraz komforcie użytkowników przestrzeni, głównie biurowej. Potwierdzeniem, że dany budynek i jego wnętrza uwzględniają dobrostan przebywających w nich ludzi jest prestiżowy certyfikat WELL Building Standard. Mierząc jakość powierzchni, system weryfikuje ponad sto cech budynku w takich kategoriach jak m.in. powietrze, woda, oświetlenie, komfort termiczny, dźwięk, materiały czy innowacje.

Przyjazna przestrzeń to taka, w której zyskujemy dostęp m.in. do naturalnego światła dzięki odpowiednio rozmieszczonym dużym oknom, a także do działającej uspokajająco i prozdrowotnie zieleni – w postaci parków, skwerów, miejskich ogrodów, wypełnionych roślinami części wspólnych, patiów czy dachów. W tym kontekście na znaczeniu zyskują też oficyny. Są ciche, jasne, mają piękne ogrody i nierzadko są ozdobione artystycznymi muralami. To miejsca wytchnienia i spokoju, sprzyjające nawiązywaniu sąsiedzkich relacji.

''

Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływa też funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.

Luksusowe materiały użyte do wykończenia obejmują skórę Windsor, perforowaną tkaninę ekologiczną i nowoczesną mieszankę wełny.

Dobrym przykładem przemyślanej architektury jest kameralne osiedle na Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu, z zielonymi dachami i patio z wodospadem. Mieszkańcy mają też dostęp do strefy spa, siłowni czy postarzalni win. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę European Property Awards.

Współcześni architekci dbają, by w mieście nie tylko dobrze się mieszkało, ale też pracowało, czego doskonałym przykładem jest nowo powstały biurowiec w centrum Katowic. Dwa 7-piętrowe budynki zostały zaprojektowane tak, by zapewnić przebywającym w nich osobom więcej zielonych przestrzeni – tarasy mają powierzchnię 1100 m2. Na dziedzińcu można zagrać w pétanque, schronić się przed słońcem pod organicznymi zadaszeniami, a także skorzystać ze ścieżek rowerowych i biegowych.

Kabina modelu Evoque jest spokojna i minimalistyczna. Jej głównym elementem jest „unoszący się” 11,4-calowy dotykowy, zakrzywiony ekran centralny.

Znaczenie naturalnego światła dostrzegają też projektanci innych przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu, w tym samochodów. Przemyślanym designem, który sprzyja dobremu samopoczuciu kierowcy i pasażerów, wyróżnia się nowy Range Rover Evoque. , kompaktowy SUV, który doskonale wpisuje się w miejską tkankę. W modelu projektanci zastosowali m.in. panoramiczny dach, który wprost zalewa kabinę naturalnym światłem.

Piękno i funkcjonalność

Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływają też funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.

Co ważne, są to cechy pożądane nie tylko w architekturze, ale też wzornictwie współczesnych samochodów. Ergonomią i funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań odznacza się wspomniany już Range Rover Evoque. Wystarczy przywołać zakrzywiony centralny ekran dotykowy o przekątnej 11,4 cala, pozwalający sterować kluczowymi funkcjami. Umieszczony w linii wzroku i bliżej kierowcy przede wszystkim poprawia widoczność. Takie umiejscowienie ekranu pozwoliło też uwolnić miejsce na schowki i zwiększyć przestrzeń bezprzewodowego ładowania urządzeń. Nowy Range Rover Evoque to także m.in. wygodna dotykowa dźwignia zmiany biegów oraz wbudowany asystent w postaci Amazon Alexa.

Dla jeszcze większej atrakcyjności wizualnej, wnętrze modelu Evoque
oferuje różne motywy i wykończenia.

Wizualny kontrast we wnętrzu modelu Evoque zapewniają nowe ciemne detale z wyrafinowanym i subtelnym wykończeniem

Przyjazna przestrzeń odznacza się również dobrą izolacją akustyczną, skutecznie separującą od wielkomiejskiego hałasu. Ważna jest też odległość od najbliższych sąsiadów – im dalej, tym bardziej komfortowo się czujemy. Po budynkach, ale też samochodach oczekujemy ciekawej formy, która zaspokoi nasze poczucie estetyki. Taką znajdziemy w modelu Range Rover Evoque. Ten elegancki SUV charakteryzuje się nowoczesnym minimalizmem wzmocnionym charakterystycznym unoszącym się dachem, nieprzerwaną linią boczną i wysuwanymi klamkami. Smukłe reflektory Pixel LED ze światłami do jazdy dziennej przywodzą z kolei na myśl klejnoty. Jednak nasze poczucie estetyki zaspokaja nie tylko bryła, ale i wnętrze.

Dobrze czujemy się w przestrzeniach, w których zastosowano naturalne materiały wykończeniowe i odpowiednią kolorystykę – kolor biały przynosi spokój i ukojenie, niebieski wzmacnia koncentrację, a pomarańczowy pozwala pozbyć się złych emocji. Jeśli chodzi o architekturę, także architekturę krajobrazu, to dobrym przykładem inwestycji, która dba o dobre samopoczucie mieszkańców, jest położony w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego kompleks apartamentów w Sopocie. Architekci zastosowali tu drewnianą elewację i naturalne materiały wykończeniowe. Dobremu samopoczuciu i nawiązywaniu sąsiedzkich relacji sprzyja zielone patio.

Do rangi jednego z symboli Warszawy urasta z kolei biurowiec przy ul. Chmielnej. W 14-kondygnacyjnym budynku, o bryle przypominającej kryształ, projektanci zastosowali rozwiązania, które korzystnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie pracujących tu osób. Mowa m.in. o strefie wypoczynku na zielonych tarasach oraz doskonałym nasłonecznieniu. Położony w pobliżu Alei Jerozolimskich budynek zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej. To kolejny laureat europejskich "architektonicznych Oscarów”.

''

„Na dobre samopoczucie i komfort życia wpływają funkcjonalność i ergonomia przestrzeni. Nawet kształt pomieszczeń ma znaczenie – zaokrąglone zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a wysokie sufity wpływają na kreatywność.”

Komfort w drodze

Przyjazne dla ludzi i środowiska naturalnego budynki to jedno – nie może być jednak mowy o nowoczesnych miastach bez zrównoważonego transportu. To kolejny element, który ma decydujący wpływ na zdrowy ekosystem miasta. Świadomy wybór tego, czym się przemieszczamy – pomnożony przez liczbę mieszkańców metropolii – pozwala w realny sposób kształtować wielkomiejską przestrzeń, czyniąc życie w niej bardziej komfortowym i przede wszystkim zdrowszym.

I ten element wzięli pod uwagę projektanci Range Rovera Evoque. Ta hybryda typu plug-in z zasięgiem do 62 km w trybie zeroemisyjnym dba o jakość miejskiego powietrza, a minimalistyczne wzornictwo kabiny pozwala się wyciszyć, nawet gdy utkniemy w korku. Co więcej, system Cabin Air Purifiction Plus monitoruje i kontroluje poziom CO2 we wnętrzu, filtrując groźne dla zdrowia pyły zawieszone PM2.5. Czyste powietrze w kabinie to lepsze samopoczucie i większa czujność kierującego.

Wygodę kierowcy i pasażerów można dodatkowo wzmocnić sięgając po szereg pozycji z zakresu wyposażenia opcjonalnego oraz akcesoria poprawiające jakość i komfort jazdy. Dobrze zaprojektowany i wyposażony SUV jest jak przyjazna architektura – dba o dobre samopoczucie osób żyjących w mieście.

Chcemy dziś żyć i przebywać w przestrzeni, w której czujemy się przede wszystkim dobrze. Takiej, która jest skoncentrowana na naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Naprzeciw tym potrzebom coraz odważniej wychodzą architekci i projektanci, a ich działania – szczęśliwie dla mieszkańców współczesnych metropolii – spotykają się z coraz większym zrozumieniem i zaangażowaniem włodarzy.

Minimalizm to dominująca cecha konstrukcji konsoli środkowej modelu Evoque, w której znajduje się nowa dźwignia zmiany biegów.

Nowoczesny minimalizm. Miastotwórcza estetyka

Piękno – z pozoru stanowiące wartość dodatkową – jest niezbędnym elementem życia. Zamknięte w sztuce, także użytkowej, zaspokaja jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. To dlatego poszukujemy go dziś nie tylko w muzeach i galeriach, ale też we współczesnej architekturze i na ulicach.

Autor: Maciej Sierpień

Sztuka współczesna jest dziś tak blisko człowieka, jak to tylko możliwe. Opuszczając muzea i galerie, zmienia miejską rzeczywistość, stając się jej nieodłącznym elementem. Jednym z najciekawszych i najbardziej widocznych kierunków współczesnej sztuki jest minimalizm. Rozumiany jako prostota, oszczędność formy i ograniczenie elementów do minimum ma ogromną siłę oddziaływania. Bo minimalizm to synonim ponadczasowości i perfekcjonizmu wywołujący naturalne skojarzenie z długim i pełnym satysfakcji użytkowaniem danej przestrzeni czy przedmiotu.

W kontrze do pośpiechu i nadmiaru

Otoczeni nadmiarem bodźców, bogactwem barw, dzięków i zapachów potrzebujemy czegoś, co zrównoważy złożoność otaczającego nas świata. Prostych i czystych rozwiązań, pozbawionych ozdobników i zbędnych detali. Minimalizm jest jak oddech, pozwala się zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze. To także synonim elegancji i luksusu.

Wnętrze modelu Evoque oferuje różne motywy i wykończenia. Możesz wybrać techniczny, nowoczesny design lub przyjemne w dotyku, naturalne wykończenie.

Z uwagi na swoje przymioty minimalizm czy – szerzej – sztuka współczesna odgrywają ważną rolę w przestrzeni publicznej – pozwalają wyjść poza utarte schematy i doskonale znane ramy. Sztuka jest dziś obecna zarówno w muzeach, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, MOCAK-u czy Zachęcie, jak i na ulicach, m.in. w formie street-artu. Murale, instalacje czy performance niepostrzeżenie wprowadzają sztukę do życia codziennego. Przykuwają uwagę, a przybliżając tematy historyczne czy społeczne, np. związane z konsekwencjami zmian klimatycznych czy ochroną środowiska oraz komentując bieżące wydarzenia, często prowokują odbiorcę do zabrania głosu.

Street-art, obok którego nie da się przejść obojętnie, to m.in. dziewczynka z konewką w Białymstoku, mural wykonany w technice 3D na ścianie kamienicy w poznańskiej Śródce i upamiętniający powstanie wielkopolskie, zmieniający się w zależności od pory roku portret Kory w Warszawie czy wizerunek pianisty w Łodzi

Minimalistyczny w swojej formie system informacyjno-rozrywkowy Pivi Pro1 pozwala na korzystanie ze wszystkich elementów sterujących poprzez nowy "unoszący się" centralny ekran dotykowy.

Sztuka i design a jakość życia

Sztuka w przestrzeni publicznej odgrywa jednak bardziej złożoną rolę. Nie tylko sprawia, że miasta nabierają charakteru, ale też poprawia jakość życia ich mieszkańców, w tym – co nieoczywiste – poziom bezpieczeństwa. Udowodnili to pracownicy uniwersytetu w Pensylwanii, członkowie Social Impacts od The Arts, którzy zbadali wpływ artystów działających w lokalnych społecznościach. Ich dzieła dały ludziom możliwość interakcji i lepszego poznania się, a dzięki temu skłaniały do angażowania się w najbliższe sąsiedztwo i reagowania na różne, także potencjalnie niebezpieczne, sytuacje.

Sztuka np. w formie instalacji – jak kilkaset kolorowych parasolek zawieszonych nad jedną z białostockich ulic czy poznański Golem, 2,5-metrowa rzeźba wykonana ze stali – dekoruje miejską przestrzeń, wzbogaca ją, czyni bardziej atrakcyjną. Co więcej, osadzone w miejscu publicznym dzieło zaspokaja potrzebę obcowania z pięknem, wywołuje emocje, potęguje identyfikację z daną przestrzenią.

Życie w mieście, często w sposób, którego nie dostrzegamy, kształtuje też szeroko rozumiany design. Miejsca przyjazne człowiekowi poprawiają nastrój, a dobrze zaprojektowana przestrzeń staje się funkcjonalna, estetyczna, dostępna dla wszystkich i spójna. Przykłady? Osadzone w lokalnym kontekście Stacja Kultura w Rumii – biblioteka zlokalizowana w budynku dworca kolejowego czy Sopoteka – biblioteka, w której poza wygodnymi pufami i siedziskami znajdują się także nawiązujące do pobliskiego morza i plaży kosze wiklinowe.

''

Jednym z najciekawszych i najbardziej widocznych kierunków współczesnej sztuki jest minimalizm. Rozumiany jako prostota, oszczędność formy i ograniczenie elementów do minimum, ma ogromną siłę oddziaływania.

Przemyślana i przyjazna przestrzeń jako źródło dobrego samopoczucia użytkowników to podejście, które znajduje odzwierciedlenie także w projektowaniu samochodów. Nowy Range Rover Evoque. , kompaktowy SUV, który powstał z myślą o komforcie w miejskim krajobrazie, cieszy oko niepowtarzalnym wzornictwem. Mowa tu m.in. o jedynym w swoim rodzaju pływającym dachu, ciągłej linii bocznej czy charakterystycznym trójwymiarowym grillu. Zadziorności dodają reflektory Pixel LED.

Osadzone w miejscu publicznym dzieło zaspokaja potrzebę obcowania z pięknem, wywołuje emocje, potęguje identyfikację z daną przestrzenią.

Minimalizm rozumiany jako funkcjonalność i komfort użytkowania na stałe zagościł również w motoryzacji, a konkretnie w modelach Range Rover.

Mniej znaczy więcej

Minimalizm na stałe wpisał się w miejską architekturę. W tego rodzaju projektach nie ma miejsca na zbędne elementy, a formy są upraszczane do minimum. Doskonałym przykładem takiego podejścia architektów jest Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Umiejscowiony na Placu Solidarności budynek łączy w sobie dwie funkcje: zabudowy miejskiego placu oraz muzeum. Co ciekawe, praktycznie cała powierzchnia budynku znajduje się pod ziemią, nad mamy tylko minimalistyczne betonowe wejście, które dodatkowo zostało ukryte za rzędem betonowych parawanów.

Minimalistyczne formy, oszczędność kolorystyczna, przewaga kwadratów i prostokątów oraz odpowiedni dobór naturalnych materiałów wykończeniowych: betonu, metalu czy drewna – takie budynki powstają dziś w różnych częściach miasta. Co więcej, poza samą bryłą architekci dbają też o dużą ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, co udaje się uzyskać dzięki przeszkleniom. Nie ma tu przypadkowego działania, światło słoneczne poprawia samopoczucie i produktywność przebywających w danej przestrzeni osób.

Więcej niż środek transportu

Minimalizm rozumiany jako funkcjonalność i komfort użytkowania na stałe zagościł również w motoryzacji, a konkretnie w modelach Range Rover. Doskonale odnajdujący się w miejskiej dżungli Evoque zachwyca nie tylko wyjątkowym wzornictwem nadwozia, ale też minimalistycznym wnętrzem.

Przemyślana i przyjazna przestrzeń jako źródło dobrego samopoczucia użytkowników to podejście, które znajduje odzwierciedlenie także w projektowaniu samochodów. Udowadnia to Range Rover.

Delikatna i wysublimowana konstrukcja konsoli środkowej z wykończeniem Moonlight Chrome sprawia, że w tym wnętrzu dobrze się odpoczywa. Nie ma tu zbędnego przepychu. Za kierownicą nie znajdziemy niczego, co mogłoby odwracać uwagę. Kwintesencją takiego podejścia projektantów jest minimalistyczna dźwignia zmiany biegów, a także "unoszący się", lekko zakrzywiony 11,4-calowy dotykowy ekran centralny. Co więcej, panoramiczny dach wprost zalewa kabinę naturalnym światłem.

Tak zaprojektowany Range Rover Evoque to nie tylko środek transportu, ale też element odpowiadającego na potrzeby mieszkańców miejskiego krajobrazu. Krajobrazu, w którym sztuka współczesna oraz design pozwalają nam lepiej się odnaleźć.

Najnowsze rozwiązania informacyjno-rozrywkowe i technologiczne, wyrafinowany design i innowacyjność harmonijnie współgrają ze sobą.

Well building. Z myślą o komforcie i dobrym samopoczuciu

W pomieszczeniach spędzamy aż 90 proc. czasu. Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie mają architektura i wzornictwo, ważne, by były to przestrzenie przyjazne. Takie powstają dziś za sprawą zyskującej na znaczeniu idei well building.

Autor: Maciej Sierpień

Budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 60–80 proc. emisji CO2 – szacują eksperci z fundacji Habitat for Humanity Poland. W górnej granicy tego przedziału znajduje się Warszawa, gdzie produkcja oraz konsumpcja energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby zabudowań jest ogromna. Co więcej, w pomieszczeniach spędzamy nawet 90 proc. czasu. Według danych Eurostatu w pracy Polakom upływają prawie 34 lata. Jeśli dodamy do tego fakt, że aż w 70 proc. na stan naszego zdrowia wpływa styl życia i środowisko, w którym przebywamy, to okazuje się, że odpowiedni klimat we wnętrzach, zarówno mieszkalnych, jak i biurowych, użytkowych czy samochodów, ma kolosalne znaczenie.

Człowiek w centrum zainteresowania

Dowiedziony naukowo wpływ architektury na człowieka doprowadził do rozwoju idei well building, trendu koncentrującego się na zdrowiu, dobrym samopoczuciu i komforcie użytkowników przestrzeni. To kolejny poziom zaawansowania po – skupiającej się na kwestiach ekologii i redukcji szkodliwych emisji – koncepcji zrównoważonych budynków. Zresztą oba trendy doskonale się uzupełniają.

O co trzeba zadbać projektując, a następnie budując w zgodzie z ideą well building? Przede wszystkim o wentylację, jakość powietrza oraz wody pitnej. Ważny jest także dostęp do światła dziennego, komfort cieplny, ograniczenie hałasu, ochrona przed wilgocią oraz bezpieczeństwo. Well building to również zachęcanie mieszkańców i pracowników do codziennej aktywności.

Budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 60–80 proc. emisji CO2 – szacują eksperci z fundacji Habitat for Humanity Poland. W górnej granicy tego przedziału znajduje się Warszawa.

W powstających w duchu well building budynkach wykorzystuje się ekologiczne oraz energooszczędne materiały i rozwiązania, a także naturalną roślinność. Nie brakuje w nich też miejsc, które sprzyjają rekreacji, także na zewnątrz, odpoczynkowi oraz budowaniu relacji międzyludzkich. Wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie ludzi ocenia prestiżowy i zyskujący na popularności w Polsce certyfikat WELL Building Standard. To pierwszy system certyfikacji, który w całości koncentruje się na człowieku, użytkowniku danej przestrzeni i jego komforcie.

Co ciekawe, o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników dbają dziś nie tylko architekci, ale też projektanci samochodów. W odpowiedzi na ekologiczne i estetyczne potrzeby konsumentów powstał Range Rover Evoque. Ten nowoczesny SUV łączy w sobie minimalistyczną stylistykę z bogactwem najnowszych technologii i przyjaznych materiałów. 

''

Rozwiązania w duchu WELL z powodzeniem zastosowali także projektanci Range Rover Evoque. Najlepszą jakość powietrza zapewnia tu Cabin Air Purification Plus – dostępne są także filtracja pyłów zawieszonych PM2.5, zarządzanie CO2, a także technologia nanoeTM X, zwalczająca patogeny, bakterie i alergeny.

Wybieraj spośród szeregu funkcji zaprojektowanych w celu ułatwienia jazdy i parkowania. Dostęp do trybu wspomagania kierowcy można uzyskać bezpośrednio za pośrednictwem nowego przycisku na kierownicy.

Dobre praktyki w duchu WELL

Konkretne przykłady idei well building w architekturze? Na świecie to m.in. biurowiec Three Garden Road w Hong Kongu (oferujący m.in. dostęp do ogrodu, centrum fitness czy koncertów muzyki klasycznej) czy The Milliken Showroom w San Francisco (przestrzeń dla projektantów m.in. z dostępem do naturalnego światła słonecznego, monitoringiem jakości powietrza czy zajęciami jogi)

Certyfikatem może się również pochwalić coraz więcej nowo powstałych i już istniejących budynków w Polsce. Są to przede wszystkim biurowce, hotele, parki handlowe oraz rozrywkowe. Wśród polskich inwestycji, które dbają o zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo przebywających w nich ludzi jest m.in. nowoczesny biurowiec położony tuż przy Dworcu Centralnym w Warszawie, największy budynek w Europie z certyfikatem WELL Gold. Wśród docenionych rozwiązań znalazły się m.in. system wentylacji, który dostarcza do biur więcej świeżego powietrza, adiabatyczne nawilżacze zapewniające odpowiednią dla zdrowia wilgotność oraz filtry zatrzymujące zanieczyszczenia i szkodliwe pyły PM10 i PM2.5, a także pyłki kwiatowe i zarodniki grzybów.

Przyjaznym i bezpiecznym miejscem do pracy jest również nowoczesny biurowiec zlokalizowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa (w budynku mieszczą się m.in. biura i redakcje Wirtualnej Polski). Wśród rozwiązań podnoszących jakość życia na terenie tego centrum biznesowego są m.in. technologia oczyszczania powietrza jonami, które niszczą wirusy, bakterie i inne patogeny, najwyższy poziom filtracji powietrza w centralach wentylacyjnych, czujniki zanieczyszczeń lotnych związków organicznych i pyłów zawieszonych czy systemy sterowania intensywnością wymiany powietrza. Pracownicy mają również dostęp do patio i całorocznego egzotycznego ogrodu z blisko 4 tys. roślin.

W powstających w duchu well building budynkach wykorzystuje się ekologiczne oraz energooszczędne materiały i rozwiązania, a także naturalną roślinność. Nie brakuje w nich też miejsc, które sprzyjają rekreacji.

Z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu powstało też wnętrze Palm Studio, wyjątkowego centrum treningowego na warszawskim Mokotowie. To miejsce, w którym można się skupić zarówno na swoim ciele, jak i umyśle – w końcu praktykowany tu pilates to forma pracy nad jednym i drugim. Przechodząc przez drzwi wejściowe, odwiedzający zanurzają się w atmosferze relaksu i spokoju – zastosowane tu rozwiązania, w tym naturalne tekstury, kolory czy materiały oraz obłe i faliste linie mebli i luster nadają wnętrzu przytulności i organicznego charakteru. Całość uzupełniają egzotyczne rośliny: kaktusy i palmy.

Well building w motoryzacji

Rozwiązania w duchu WELL z powodzeniem zastosowali także projektanci Range Rover Evoque. Najlepszą jakość powietrza zapewnia tu Cabin Air Purification Plus – w zależności od wersji wyposażenia, dostępne są także filtracja pyłów zawieszonych PM2.5 i zarządzanie CO2, a technologia nanoeTM X zwalcza patogeny, bakterie i alergeny. Zastosowane we wnętrzach materiały i kolory wzmacniają uczucie równowagi i spokoju, a panoramiczny dach wpuszcza do kabiny jeszcze więcej naturalnego światła.

O komfort jazdy dba również zakrzywiony centralny ekran dotykowy o przekątnej 11,4 cala. Unoszący się w linii wzroku kierowcy poprawia widoczność oraz zwiększa przestrzeń na schowki i dla bezprzewodowego ładowania urządzeń. Co więcej, nowa konsola środkowa z wbudowanym wirtualnym asystentem pozwala na wygodną i bezpieczną obsługę urządzeń podczas jazdy.

Nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa też zestaw kamer 3D Surround View, ClearSight Ground View oraz lusterko wsteczne ClearSight. Takie podejście do projektowania to naturalne odzwierciedlenie idei well buillding w zrównoważonej i odpowiadającej na potrzeby użytkowników motoryzacji.

Co ciekawe, o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników dbają dziś nie tylko architekci, ale też projektanci samochodów.

Temperatury w centrach miast w porównaniu z przedmieściami czy terenami wiejskimi mogą być wyższe średnio o 1–3°C w dzień i nawet 12°C w nocy.

Zielone serce miasta. Zrównoważona odpowiedź na potrzeby współczesnych metropolii

Miasta są coraz bardziej zaludnione i zanieczyszczone. Chcąc uniknąć katastrofy klimatycznej, już dziś wiele samorządów na całym świecie angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cel? Zdrowie i lepsza jakość życia obecnych i przyszłych mieszkańców.

Autor: Maciej Sierpień

Jak prognozuje ONZ, w 2050 r. ok. 66 proc. światowej populacji, a więc blisko 6,4 mld osób, będzie żyło w miastach. W Polsce już dziś jest to 60 proc. – wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego przez GUS w 2021 r. Mówimy o liczbie 23 mln Polaków.

W ostatnich 20 latach polska stolica zyskała blisko 200 tys. mieszkańców. Ludzie migrują do miast, bo te są głównymi ośrodkami nauki, rozrywki i kultury. Dają wykształcenie, pracę i szansę na zawodowy rozwój. Równocześnie szybkie rozrastanie się miast sprawia, że życie w nich staje się coraz trudniejsze. Do największych wyzwań należą m.in. przeludnienie, pogarszająca się infrastruktura i brak mieszkań. Życie utrudnia też wszechobecny hałas, niewystarczająca ilość terenów zielonych i zanieczyszczone powietrze.

Dla lepszej jakości życia

Swego czasu polskie miasta prześcigały się w betonowaniu centralnych placów i ulic kosztem terenów zielonych. To doprowadziło do powstania miejskich wysp ciepła, a więc nienaturalnego podwyższenia temperatury w centrum w porównaniu z przedmieściami. Duża gęstość zabudowy, nadmiar kumulujących ciepło materiałów, w tym betonu i asfaltu, ogrzewanie i klimatyzowanie budynków oraz ruch samochodów z silnikiem spalinowym sprawiają, że ciepło jest gromadzone i uwalniane bardzo powoli. Temperatury w centrach miast w porównaniu z przedmieściami czy terenami wiejskimi mogą być wyższe średnio o 1–3°C w dzień i nawet 12°C w nocy.

Miasta zostawiają największy ślad węglowy. Szacuje się, że odpowiadają za 75 proc. globalnej emisji CO2, a największy w tym udział mają transport i budynki.

Miasta zostawiają też największy ślad węglowy. Szacuje się, że odpowiadają za 75 proc. globalnej emisji CO2, przy czym największymi "winowajcami" są transport i budynki. Dalszy rozwój miast musi przebiegać w zrównoważony sposób. Taki, który zachowuje równowagę między potrzebami mieszkańców a utrzymaniem zasobów naturalnych z myślą o kolejnych pokoleniach.

Zrównoważony rozwój miast to dbałość o efektywność energetyczną, w tym stosowanie zaawansowanych technologii projektowania, inwestowanie w OZE oraz korzystanie z innowacyjnych systemów monitorowania i zarządzania zużyciem energii. Ekomiasta dbają o ochronę środowiska – poprawę powietrza i bioróżnorodności, a co za tym idzie zdrowie i jakość życia mieszkańców. Odpowiedzialnie gospodarują odpadami, minimalizując ich ilość.

Ważne są również: bezemisyjny transport publiczny i prywatny – ten wspiera przemysł motoryzacyjny, a dobrym przykładem jest doskonale odnajdujący się w miejskiej dżungli nowy Range Rover Evoque oraz alternatywne środki transportu, zielona infrastruktura czy zrównoważone budownictwo. Na znaczeniu zyskuje też projektowanie miejskich przestrzeni z zachowaniem tzw. walking distance – wszystkie ważne usługi, miejsca pracy, rozrywki i odpoczynku powinny znajdować się w najbliższym sąsiedztwie.

Dla jeszcze większej atrakcyjności wizualnej, wnętrze modelu Evoque
oferuje różne motywy i wykończenia.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wdraża też Warszawa. Stołeczne władze likwidują przestarzałe piece i kotły oraz rozbudowują sieć ciepłowniczą.

Zielone samorządy

Na zrównoważony rozwój stawia coraz więcej samorządów, a dobry przykład idzie z Europy i świata. Amsterdam ma ambicję stać się pierwszą stolicą, która do 2050 r. osiągnie neutralność klimatyczną. Miasto opracowało zbiór strategii i działań, które wspierają powstanie gospodarki obiegu zamkniętego. W ciągu najbliższych lat marnotrawstwo żywności ma spaść o 50 proc., a zużycie surowców o 20 proc.

Liderem zmian jest też Frankfurt. Do 2050 r. 100 proc. energii zużywanej w mieście ma pochodzić z OZE. Frankfurt może się też pochwalić największym parkiem, który stanowi aż jedną trzecią powierzchni miasta (8 tys. ha), a zwarta zabudowa sprzyja przemieszczaniu się na rowerze. Z kolei za najbardziej zrównoważone ekologicznie miasto świata uchodzi Canberra. Stolica Australii wykorzystuje OZE (wytwarza w ten sposób już 48 proc. potrzebnej energii), ma niski poziom zanieczyszczenia powietrza, niską emisję CO2 i wysoki odsetek terenów zielonych.

Również w Polsce idea zrównoważonego rozwoju miast zyskuje na znaczeniu. Dobrym przykładem jest Poznań, w którym trwa rewitalizacja centrum. Poza przebudową ulic i chodników w śródmieściu, modernizacją torowisk tramwajowych i budową nowej linii tramwajowej pojawią się także nowe drogi rowerowe i enklawy zieleni oraz zachęcające do spacerów szerokie chodniki. Ruch samochodowy ma zostać uspokojony.

Range Rover Evoque z napędem plug-in electric hybrid (PHEV) łączy silnik elektryczny i silnik benzynowy Ingenium. W trybie elektrycznym można pokonać przeciętną dzienną trasę, korzystając z zasięgu do 62 km.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wdraża też Warszawa. Stołeczne władze likwidują przestarzałe piece i kotły oraz rozbudowują sieć ciepłowniczą. Miasto rozwija odnawialne źródła energii (Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej), inwestuje w niskoemisyjny transport i sukcesywnie zazielenia kolejne przestrzenie.

Ciekawym projektem, wpisującym się w walkę ze skutkami ocieplenia klimatu, jest Gdańska Polityka Wodna. Jej cel to nie tylko spójne zarządzanie wodą w mieście, ale też zrównoważone zagospodarowanie terenów położonych nad Wisłą, Motławą, Zatoką Gdańską oraz małymi rzekami i potokami z poszanowaniem walorów przyrodniczych oraz ochrony przeciwpowodziowej. Nabrzeża sąsiadujące z zabudową mieszkaniową mają zostać udostępnione i służyć rekreacji mieszkańców.

Rozwój elektromobilności

Hybrydy typu "plug-in" (PHEV) i "mild hybrid" (MHEV) uzupełniają legendarne możliwości Land Rovera niemal bezgłośną, natychmiastowo dostępną energią elektryczną i niezwykłą kulturą pracy.

Ważnym elementem zrównoważonego rozwoju miast jest wspomniany już ekologiczny transport. Działania samorządów, które inwestują w zeroemisyjne autobusy i tramwaje oraz rozwijają alternatywne źródła transportu, w tym m.in. systemy rowerów miejskich, uzupełniają największe firmy motoryzacyjne. W Polsce systematycznie przybywa samochodów elektrycznych i ogólnodostępnej infrastruktury ładowania. Pod koniec grudnia 2023 r. po polskich drogach jeździło ponad 98 tys. samochodów osobowych z napędem zelektryfikowanym, w tym ponad 57 tys. aut w pełni elektrycznych oraz 47 tys. hybryd typu plug-in – podaje Licznik Elektromobilności.

Rozwój elektromobilności wspiera Range Rover i doskonale sprawdzający się w warunkach miejskich model Range Rover Evoque. Połączenie zaawansowanej elektrycznego układu typu plug-in oraz silnika benzynowego Ingenium zapewnia niskie zużycie paliwa i bardzo dobre osiągi. Hybryda pozwala na zasięg do 62 km na samym napędzie elektrycznym oraz do 651 km przy rekordowo niskiej emisji CO2 – od 31 g/km. Co ważne, ładowanie Evoque prądem stałym przebiega szybko – poza domem może trwać zaledwie 30 min. Jeśli zaś chcemy skorzystać z domowej ładowarki o mocy 7 kW, to ładowanie od 0 do 100 proc. powinno się zakończyć w ciągu ok. 2 godz.

Range Rover Evoque wpisuje się w ideę zrównoważonego miasta, zaspokajając prośrodowiskowe potrzeby współczesnych metropolii. Zastosowany w tym modelu napęd sprawia, że życie w gęsto zabudowanych i zanieczyszczonych miastach zyskuje na jakości.

''

Obecnie energia elektryczna zwiększa możliwości najbardziej wydajnych i luksusowych SUV-ów na świecie, zapewniając zrównoważony rozwój, wysokiej klasy responsywność i wyrafinowanie.